Solární systémy

Nejjednodušším způsobem, jak využít sluneční záření pro výrobu tepla, je namířit proti slunečním paprskům plochý sluneční kolektor. Na absorpční ploše kolektoru se přemění sluneční záření v teplo, které se odvádí pomocí čerpadla k dalšímu využití (ohřev TUV, přitápění i ohřev vody v bazénu).

Solární zařízení u nás

Výhodou je, že u nás dopadne více slunečního záření než ve většině jiných západoevropských či severoevropských zemích. Solární systémy mají propracovanou konstrukci a jsou z kvalitního materiálu. Díky tomu dokáží maximálně využít záření pro ohřev vody.

Vakuový trubicový kolektor

Vakuový trubicový kolektor se vyrábí v několika provedeních a je určen pro celoroční provoz. Jde o propracované zařízení, kterému nemůže plochý kolektor konkurovat. U vakuového trubicového kolektoru totiž dopadají sluneční paprsky kolmo po celý den.

Díky sklonu dopadu slunečního záření je umožněná přeměna maximálního množství záření na tepelnou energii. Pracuje se tu s maximálními zisky a minimálními ztrátami, a to po celý rok. Svůj výkon má vakuový trubicový kolektor do teploty až -48°C. Oceníte i rovnoměrný osvit slunečními paprsky na trubicovém kolektoru. Ten je tu rozložený stejně od východu až po západ slunce. Celkově se pyšní mnohými vlastnostmi, kterých by plochý kolektor dosahoval velmi složitě.